Технічна Інформація - РТ-40 Реле | Радіодеталі Electroboom

РТ-40

Реле РТ-40

 

Пристрій електромагнітних реле заснований на взаємодії магнітного поля обмотки, по якій проходить струм, з рухомим сталевим якорем. У реле РТ40 використаний один з різновидів електромагнітних систем, звана системою з поперечним рухом якоря. Конструкція складається з осердя з двома напівобмотками, розташованими на його верхньому та нижньому полюсах. Перед полюсами поміщений жорстко укріплений на осі легкий Г-подібний сталевий якір. На осі якоря укріплені також зворотна (протидіюча) пружина та ізольований від осі контактний місток.

Початкове положення поворотного до полюсів сердечника-правим упором. У знеструмленому стані реле контактний місток замикає праву пару нерухомих контактів, що розмикають, при переміщенні якоря в бік полюсів місток замикає ліву пару нерухомих замикаючих контактів.
При проходженні по обмотці реле струму створюється магнітний потік, що замикається через сердечник та якір. Потік, пронизуючи якір, намагнічує його.
При зміні напряму струму в обмотці змінюється полярність як сердечника і якоря. Тому сердечник і краї якоря завжди виявляються зверненими один до одного різноіменними полюсами.

 

Технічні характеристики реле РТ-40

РТ-40

Максимальні реле струму РТ-40 застосовуються в пристроях релейного захисту та протиаварійної автоматики як орган, що реагує на підвищення струму в контрольованому ланцюзі. Загальний вигляд електромагніту реле представлено на рис. Магнітна система реле складається з П-подібного шихтованого сердечника 1 і Г-подібного якоря 2. У сердечнику електромагніта під котушками є вирізи, призначені для зниження вібрації рухомої системи при великих та несинусоїдальних струмах. При піках несинусоїдального струму ділянки сердечника зі зменшеним перерізом насичуються та обмежують величину магнітного потоку.

Положення якоря в початковому і кінцевому положеннях фіксується завзятими гвинтами 3, закріпленими конто-гайками або пружинними пластинками для запобігання самовідгвинчування. Якір реле утримується в початковому положенні за допомогою протидіє спіральної пружини 4, один кінець якої пов'язаний з якорем, а інший - з покажчиком уставки 5. При повороті покажчика уставки змінюється протидіє момент пружини і відповідно струм спрацьовування реле. Необхідне положення покажчика визначається за поділами, нанесеними на шкалі реле 6. Жорсткість пружини протидіє 1,0 Н-мм/90°, при повороті покажчика від мінімальної уставки до максимальної (кут повороту близько 90°) момент протидіє пружини збільшується в 4 рази (пропорційно квадрату струму). До якоря приклепані опорна скоба і пластмасова колодка з двома рухомими містковими контактами зі срібла. До верхньої частини скоби приклепаний порожнистий барабанчик 7 з радіальними перегородками всередині, порожнину барабанчика заповнена добре просушеним кварцовим піском. При будь-якому прискоренні рухомої системи піщинки починають рухатися і частина повідомленої якорю енергії витрачається на подолання сил тертя між піщинками. Останнє призводить до значного зниження вібрацій рухомої системи від змінної складової тягової сили електромагніту та зменшує вібрацію контактів при їх зіткненні. Між барабанчиком і опорною скобою вміщена шайба з вузьким центральним отвором (відповідний отвір є і в скобі) і бронзова пластинка 8, що служить опорною площиною для підвіски реле. Рухлива система у верхній частині спирається бронзовою пластинкою на штифт із нержавіючої сталі зі сферичним кінцем, укріплений у вкладиші 9 на рамці-основі 10 і проходить через отвори в опорній скобі та шайбі. У нижній частині переміщення осі рухомої системи горизонтальній площині обмежується таким же штифтом, що проходить через отвір в нижній відігнутій частині опорної скоби. Сама скоба обмежує зміщення рухомої системи нагору.

На сердечнику розташовані дві котушки, кінці яких виведені на затискачі цоколя реле. Перестановкою перемичок цих затискачах можна здійснювати паралельне і послідовне з'єднання котушок реле і змінювати величину уставок в 2 разу. Цифри, нанесені на шкалі, відповідають послідовному з'єднанню обмоток. Схема внутрішніх з'єднань реле наведено на рис. Реле має один замикаючий і один контакт, що розмикає. Для більш чіткої роботи контактів рухомі контакти виконані вільно повертаються. Нерухомі контакти 1 (див. рис. 2-43) приварені до плоских бронзових пружин 2, переміщення яких обмежується зовнішніми гнучкими і жорсткими внутрішніми упорами 3. Внутрішні упори виконані з відносно товстої латуні і з'єднані замком з контактною пружиною. При регулюванні контактні пружини підгинаються разом із латунним внутрішнім упором, що зменшує подальше розрегулювання контактів через зменшення залишкової деформації.

Всі вузли реле змонтовані на рамці-основі 2 з алюмінієвого сплаву (рис. 2-39), укріпленої на пластмасовому цоколі реле, і закриті прозорим полістирольним кожухом. Кріплення кожуха до цоколя виконується пружинними замками. Отвори в осерді реле для гвинтів, що кріплять його до рамки, мають збільшений діаметр, що дозволяє регулювати зазор між полюсами сердечника і якорем.

 

Реле випускаються дев'яти виконань з різними діапазонами уставок.

Реле призначене для кріплення до вертикальної площини. Відхилення від вертикального положення внаслідок неврівноваженості рухомої системи реле призводить до додаткової похибки реле. Під-ческа рухомий системи не розрахована на тривале перебування при струмі, що перевищує струм спрацьовування і викликає вібрацію якоря, тому використання реле як реле мінімального струму не рекомендується. Залежність повного опору обмотки реле від струму, визначена при втягнутому якорі по струмах, що діють, і напругах на реле РТ-40/0,6 для першого діапазону уставок, наведена на рис.